Pulpit ZdalnyBiurko w firmie bez komputera to coraz rzadszy widok. Dzieje się tak, ponieważ komputer i internet stały się podstawowym narzędziem do prac biurowych.

W czasach, gdy wszystko robimy na komputerach pojawia się problem związany z dostępem do określonej jednostki. Czasem musimy wykonać dodatkową pracę, ale nie możemy zostać dłużej w firmie lub nie mamy możliwości, aby do niej przyjechać, natomiast wszystkie potrzebne materiały i programy znajdują się tylko na firmowym komputerze. W takim wypadku możemy skorzystać z technologii zdalnego udostępniania pulpitu, za pomocą której połączymy się z naszym komputer z dowolnego innego komputera, posiadającego dostęp do internetu.

Oprogramowanie do obsługi zdalnego pulpitu to przydatne udogodnienie. Kto z niego korzystał wie, jak bardzo ułatwia to życie. Za jego pośrednictwem możemy przejąć kontrolę nad udostępnionym komputerem, czy sami udostępnić kontrolę nad naszą jednostką, w takim wypadku używamy komputera, jakbyśmy siedzieli przed nim fizycznie. Taki zabieg jest często wykonywany podczas pomocy zdalnej, kiedy to osoba, która ma nam pomóc, nie ma możliwości, aby usiąść fizycznie przed naszym komputerem lub zwyczajnie byłoby to nieopłacalne. Często oprogramowanie zdalnego pulpitu umożliwia udostępnienie samego widoku pulpitu, dzięki czemu możemy przeprowadzić prezentację multimedialną, czy pokazać komuś sposób działania jakiegoś oprogramowania.

Wybór oprogramowania umożliwiającego obsługę zdalnego pulpitu jest ważne, gdyż od tego będzie zależała jakość naszej zdalnej pracy. Przedstawimy kilka przykładowych rozwiązań:

Pulpit zdalny Windows
Jest to standardowy sposób na udostępnienie pulpitu, który jest dostępny w każdym systemie rodziny Windows. Jest to prawdopodobnie najczęstszy sposób pracy z pulpitem zdalnym w sieci lokalnej, lecz należałoby się zastanowić nad innym rozwiązaniem jeżeli potrzebujemy dostępu za pośrednictwem internetu. Jeżeli chcemy użyć rozwiązania Microsoftu za pośrednictwem internetu, musimy udostępnić właśniwy port, konfigurując odpowiednio router lub nawiązać połączenie wykorzystając VPN.

Team Viewer
Darmowe rozwiązanie dla celów niekomercyjnych. Jest to rozwiązanie bardzo elastyczne i proste w konfiguracji.

Pulpit zdalny Chrome
Pozwala nam po zainstalowaniu małego dodatku do przeglądarki Chrome na zdalne połączenia. Przeglądarka jest wykorzystywana jako okno pulpitu zdalnego. Mamy również możliwość utworzyć listę komputerów, do których możemy się połączyć, nawet jak przeglądarka jest wyłączona. Pulpit zdalny Chrome jest to całkowicie darmowe rozwiązania, jest jedynie wymagane posiadanie konta google, które otrzymujemy np. podczas założenia skrzynki Gmail.

Remote Assistant 365
Program powstał na bazie projektu UltraVNC. Twórcy chwalą się, że połączenie jest ustanowione za pośrednictwem szyfrowanego tunelu (128 bit). Program nie wymaga instalacji oraz uprawnień administracyjnych oraz podstawowa wersja jest darmowa.

Zalety płynące z zastosowania technologi pulpitu zdalnego są tak wielkie, że nie wykorzystywanie ich wydaje się być znaczącym błędem. Dlatego też Serwis PROGMATE ceniąc czas Klientów wykorzystuje zalety pulpitu zdalnego. Dzięki czemu możemy szybko wesprzeć Klienta, podczas używania systemu PROGMATE DOCs.