Który serwer: Linux czy Windows



Zestawimy dziś obok siebie serwery Linux oraz Windows.
Porównanie takie jest o tyle problematyczne, gdyż rozwiązania zastosowane w tych systemach bywają zgoła odmienne.

Zanim podejmiemy decyzje, które oprogramowanie wdrożymy na naszym serwerze, warto się zastanowić do czego serwer będzie wykorzystywany.

Jeżeli głównym zadaniem serwera będzie zarządzanie i udostępnianie zasobów komputerom rodziny Windows to rozsądnym wyborem wydaje się być serwer Microsoftu.

Możemy wtedy skorzystać z takich funkcji jak Windows Deployment Services (WDS), która pozwala na zdalne zainstalowanie systemu Windows na stacjach klienckich za pośrednictwem sieci LAN.

Windows Serwer może też pełnić funkcję serwera domeny, co pozwala na zwiększenie kontroli nad komputerami w firmie. Domena Windows przechowuje scentralizowane informacje o kontach użytkowników, zasobach sieciowych i pozwala na swobodne zarządzanie tymi zasobami. Możemy zmieniać uprawnienie poszczególnych użytkowników lub całych grup do dowolnych zasobów, kontrolować zainstalowane oprogramowanie, czy nawet zabronić zmieniania pulpitu.

Mamy oczywiście możliwość uruchomienia za pośrednictwem systemu Microsoftu serwer Poczty, stron WWW czy DNS.

Natomiast jeżeli chodzi o serwery Linux, jest to system niezwykle elastyczny, który może być zainstalowany praktycznie na każdym rodzaju sprzętu, a w dodatku jest całkiem darmowy dzięki licencjonowaniu Open Source.

Według statystyk w3techs ponad 67% stron WWW znajduje się na serwerach Linux. Możemy się domyślać, że Linux ma taką dobrą pozycję, dzięki otwartemu kodowi źródłowemu, niekwestionowanej stabilności działania oraz wysokiemu poziomowi zabezpieczeń.

Między firmami, które korzystają z rozwiązań Linux możemy znaleźć takie marki jak: NASA, Google czy Amazon.

Wiadomym jest, że nie ma rozwiązań idealnych i oba systemy maja swoje zalety, jak i wady. Jak często dość skomplikowany sposób konfiguracji Linux czy problemy ze stabilnością Windows. Nie chcielibyśmy jakkolwiek faworyzować żadnego rozwiązania, ale nieważne na jaki system się zdecydujemy możemy być spokojni o możliwość wdrożenia PROGMATE DOCs .

Nasz system jest niezależny od platformy może być wdrożony zarówno na serwerach Linux jak i Windows, dzięki czemu możemy bez zakładania nowych serwerów korzystać z PROGMATE DOCs i zacząć porządkować dokumenty.